-
Funkční žvýkačky
Lidé žvýkají žvýkačky a jejich předchůdce již po tisíce let. Žvýkání je prověřené časem a je v něm schováno podstatně více, než jen svěží dech. Důkazů, že žvýkání je zdraví prospěšné, existuje v rámci lékařských studií z renomovaných vědeckých ústavů a univerzit celá řada. O prospěšnosti funkčních žvýkaček se toho zatím mezi laickou veřejností mnoho neví. V čem se liší funkční žvýkačky od klasických žvýkaček?
Funkční žvýkačky můžeme chápat jako médium, jež umožňuje přenos zdraví prospěšných prvků do lidského organismu. Funkční žvýkačky obsahují aditiva v podobě zdraví prospěšných látek jako jsou minerály, vitaminy nebo aminokyseliny. V současné době umíme do funkčních žvýkaček přidat v podstatě libovolnou funkční látku. Mezi nejoblíbenější produkty jednoznačně patří:
energetické žvýkačky
- energetické žvýkačky běžně obsahují kofein a taurin
- okamžité povzbuzení díky dávce kofeinu srovnatelné s šálkem espresa
- zlepšují koncentraci a zkracuje reakční dobu
spalovače tuků
- spalovací žvýkačky obsahují Garnicia cambogia, jež obsahuje kyselinu hydroxy-citronovou a L-carnitin,
- napomáhá odbourávání nežádoucího cholesterolu
- podporuje zdravý metabolismus tuků
- výrazně snižuje apetit k jídlu
anti-stresové žvýkačky
- antistresové žvýkačky obsahují vitamín B12 a L-theanine
- odbourává pocit úzkosti, zlepšuje náladu
- zvyšuje kognitivní schopnosti a koncentraci
- napomáhá kvalitnějšímu spánku
1/3 cena oproti potravinovým doplňkům
Díky efektivní absorpci v dutině ústní si tělo vystačí s menším množstvím přidaných látek a oproti běžným potravinovým doplňkům uspoříte 2/3 nákladů.
5x rychlejší vstřebání účinných látek než u tablet apod. potravinových doplňků
Další nespornou výhodou absorpce v dutině ústní je mnohem efektivnější a rychlejší, než prostřednictvím trávicího traktu, a to až pětinásobně. Vstřebání účinných látek se tak stává otázkou minut, nikoliv několika desítek minut až hodiny.
30 % zlepšení pozornosti pouhým žvýkáním
Žvýkání samo o sobě může zlepšit vaši náladu a rovněž zvládání stresu. V historii bylo už mnohokrát vědecky prokázáno, že zvyšuje přísun krve do mozku, což je přímo spojováno se zvýšením pozornosti. Poslední studie na toto téma proběhla v roce 2009 od doktora Andrew Scholyho, ředitele centra pro lidskou psychofarmakologii na australské Swinburne univerzitě. Detaily zlepšení pozornosti vědcům stále unikají, nicméně anti-stresové projevy žvýkání jsou podle závěrů Scholeyho studie pravděpodobně spojeny se snížením hladiny hormonu kortizolu při žvýkání.
O 67% menší pocit hladu a stresu
Další možností je teorie vycházející ze studie z univerzity Eastern Illinois opírající se o fakt, že stres kulminuje ve chvíli, kdy se začínáte cítit hladoví. Proces žvýkání s největší pravděpodobností „vypíná“ některé z „mozkových alarmů na jídlo“ a do těla se nevyplavují stresové hormony. Díky tomu se vám daří i lépe relaxovat. Navíc dle studie z univerzity Rhode Island, kde účastníci výzkumu žvýkali v ranních hodinách, dokazuje, že k obědu spořádali v průměru o 67% kalorií méně, než kontrolní skupina.